Tieši no sīkumiem sākas pašas svarīgākās lietas pasaulē

Manai paziņai pārmaiņas sākās ar tējas tasīti. Daudzus gadus viņa sēdēja arhīvā, elpoja putekļus un bezgalīgi škiroja slimības vēstures. Tās šeit tika atnestas no visas slimnīcas: ķirurģijas, oftalmoloģijas, uroloģijas un proktoloģijas nodaļām. Viņa līmēja mapītes, mēģināja sastutēt vecos plauktus, ar spirāli vārīja ūdeni un tēju uzlēja vecā ieplīsušā pialā. Virs galvas plaisāja griesti, viscaur noklāti ar rūsganiem pleķiem, un pa sienām, vairodamās ģeometriskā progresijā, migrēja sēnīte.

Bet pēc tam priekšnieks izsaucu viņu pie sevis, apsveica astotajā martā un uzdāvināja porcelāna tējas tasīti ziloņkaula krāsā. Gar maliņu tai mirdzēja gaiši zaļa emalja, tā bija trausla, eleganta un rotāta ar zeltu. Sieviete atgriezās savā darba vietā un pēkšņi pirmo reizi pa visiem šiem gadiem ieraudzīja, cik nožēlojamā stāvoklī tā ir: saplaisājusi palodze, zirnekļu tīkli, pussabrucis galds… un pēc divām nedēļām viņa uzrakstīja atlūgumu.

Manai māsai pārmaiņas dzīvē sākās ar sērkociņu kastītēm. Viņa sēdēja parkā uz soliņa un zīmēja tās dažādās perspektīvās. Garām gāja mākslinieks, ieskatījās viņas albumā un uzaicināja pie sevis uz studiju. Kopš tās dienas viņa visu sevi velta glezniecībai.
Bulgakova stāsts sākās ar tīrām muļķībām. Annuška izlēja eļļu. Rullītī “SPIN” autokatastrofu ķēdi ierosināja parasta basketbola bumba. Romānā “Šokolāde” notikumu ierosinātājs bija silts februāra vējš, kas smaržoja pēc desas un kraukšķīgām vafelēm. Salvadoram Dalī ideja gleznot Mīkstos pulksteņus radās baudot kausēto sieru. Čakam Palaņikam “Cīņas klubu” – pēc tam, kad viņu piekāva.

Multenītē “80 dienās apkārt zemeslodei” ir vārdi:
“Dzīve ir ķēde, bet sīkumi tajā – ķēdes posmi. Un nevienam no posmiem nevar nepievērst uzmanību”.
Mūsu dzīve sastāv no sīkumiem. No skatieniem, domām, vārdiem, smaidiem, mājieniem, soļiem, smīniem, aizrādījumiem un padomiem. No notrūkušas pogas, piedeguša piena, pazaudētas biļetes un ābola, kas uzkrīt uz galvas. Tie kā pērlītes saveras uz diedziņa viens aiz otra, radot kaut ko neatkārtojamu, un, iespējams – šedevru.
Aleksandrs Flemings laboratorijā aizmirsa baktēriju paraugus, no kuriem pēc tam izauga pelējums. Rezultātā tika atklāts penicilīns. Tonizējošais maisījums, kura pamatā ir kokas auga lapas un Āfrikas kolas rieksti, nejauši tika atšķaidīts ar gāzētu ūdeni, un rezultātā tapa Coca-Cola. Rubīna stikls radās stikla meistara un viņa sievas strīda rezultātā. Dusmās viņa iemeta verdošajā stikla masā zelta gredzenu, un tas viņas acu priekšā kļuva spilgti sarkans. Maiznieks Ivans Fiļipovs rozīņu maizīti “izgudroja” pēc tam, kad gubernators viņa konditorejas izstrādājumos atrada prusaku. Vafeļu konuss tapa pavisam nejauši, kad vīram, kurš kaimiņos tirgoja saldējumu, pietrūka šķīvju.
Kā teica Haruki Murakami: “Tieši no sīkumiem sākas pašas svarīgākās lietas pasaulē”.

© Irina Govoruha
Tulkoja: Ginta Filia Solis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s