Ieradums piedomāt citu vietā

Ieradums piedomāt citu vietā, projicēt uz viņiem savas fantāzijas, pierakstīt citiem savas domas un rīcības motīvus, kuri tiem pat prātā neienāk, noved pie tā, ka cilvēks pazaudē robežas starp savām fantāzijām un realitāti.

Spēja fantazēt un iedomāties jebkuru objektu palīdz cilvēcei redzēt mērķi un kustēties tā virzienā. Arhitekts var “ieraudzīt” nākamo māju, tērpu modelētājs – kleitu, bet rakstnieks “uzzīmēt” veselu viņa varoņu stāstu.

Tas viss ir ļoti labi, ar vienu nosacījumu – ja netiek pazaudēta robeža starp fantāzijām un realitāti. Rakstnieks taču nesāk dzīvot savu varoņu dzīvi un neuztver tos, kā reāli eksistējošus cilvēkus, tērpu modelētājs un arhitekts apzinās, ka reālais objekts var atšķirties no tā, ko viņš uzzīmējis savā galvā un uz papīra.

Savukārt attiecības ļoti bieži tiek novestas līdz absurdam, kad viens no partneriem sāk savas fantāzijas un projekcijas uztvert kā neapstrīdamu patiesību.

Kādas ģimenes traģēdijas stāsts:

Kāda sieviete daudzu gadu garumā bija pārliecināta, ka viņas znots neēd mājās tāpēc, ka uzskata, ka viņa slikti gatavo ēst. Vairāk kā trīs gadus viņa sevī audzēja aizvainojumu uz znotu, kamēŗ kādā dienā noskaidrojās, ka puisim ir ļoti nopietnas kuņģa problēmas, par kurām viņš kautrējās runāt. Visi klusēja un glabāja sevī aizvainojumu – viņš par sievas mātes uzstājību, viņa par viņa atteikšanos un nevēlēšanos novērtēt viņas pūles.

Pārliecība “es zinu, ko tu domā un man nevajag neko paskaidrot” noved pie tā, ka cilvēks sāk dzīvot savās fantazijās, pat necenšoties satikties ar realitāti un otra cilvēka taisnību.

Cilvēkiem piemīt intuīcija un spēja just un saprast otru cilvēku “kā pašu sevi”. Pateicoties tām, mēs varam NOJAUST, ko jūt un domā otrs cilvēks. Taču ir svarīgi saprast, ka tie ir tikai mūsu pieņēmumi, kurus ir svarīgi pārbaudīt ar faktiem. Mēs visi varam viens otram PAJAUTĀT (ja mums vispār ir svarīgi, kā jūtas un ko domā otrs cilvēks).

Irina Dibova
Tulkoja: Ginta Filia Solis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s