Par “nepareizajiem vecakiem”

– Mana mamma dzīvo nepareizi. Es ļoti gribu viņai palīdzēt…
– Ko palīdzēt?
– Palīdzēt sākt dzīvot pareizi.
– Un, jūs pati?
– Ko, es?
– Vai jūs dzīvojat pareizi?
– Kāds sakars tam ar mani? Es stāstu par mammu!

Reāls gadījums. Jauna, skaista sieviete, košā kleitā ar daudzām šķindošām rokassprādzēm. Viņas mamma, kurai jau daudz gadu, dzīvo nepareizi. Mammai taču ir viss, viņai pat nopirkta ceļazīme uz sanatoriju. Bet mamma negrib uz sanatoriju.

– Viņa grib būt savā vasarnīcā un “ravēt savus stulbos kartupeļus, bet es viņai tūkstošiem reižu esmu teikusi: es tev iedošu naudu, nopērc, cik vien vajag”. Un arī mammas draudzenes ir tik pat muļķīgas, kā viņu kartupeļi. Tikai par saviem mazbērniem runā.

– Par ko citu viņām jūsuprāt būtu jārunā?
– Vajag taču domāt par savu garīgo izaugsmi.
– Un, jūs pati?
– Atkal par mani?!
– Pastāstiet par sevi.
– Es esmu pabeigusi žurnālistikas fakultāti.
– Vai jūsu māmma mācījas augstskolā?
– Nē.
– Bet, tētis?
– Viņu es nekad neesmu redzējusi.
– Tas nozīmē, ka mamma viena jūs uzaudzināja?
– Jā, un vecmāmiņa.
– Kā jūs augāt?
– Es vienmēr par mammu kaunējos. Mēs dzīvojām ļoti nabadzīgi. Vasarās braucām dzīvot uz vasarnīcu.
– Ravēt stulbos kartupeļus?
– Jā, un lasīt mežā ogas. Visas meitenes ogas ēda, bet mēs tās lasījām pārdošanai. Un par mani smējās, par to, ka mana mamma lielceļa malā tirgo ogas. Bet uz jūru es pirmo reizi aizbraucu tikai desmitajā klasē.
– Un, ko jūs pati darījāt?
– Man teica: mācies! Varbūt tieši tāpēc man ir problēmas attiecības ar vīriešiem, ka mani neiemācīja, kā ar viņiem veidot attiecības.
– Nē, ne tāpēc jums ir problēmas. Bet gan tāpēc, ka jūs neredzat to, cik daudz laba mamma jūsu labā izdarījusi.
– Ko gan viņa manā labā izdarīja?! Es taču visu panācu pati!
– Protams, pati. Kurš apmaksāja jūsu izglītību? Kurš ravēja kartupeļus, lai jūs būtu paēdusi? Kurš lasīja mellenes un pārdeva tās, lai jums būtu iespēja iet skolā? Ja es pareizi esmu saskaitījusi, jūsu bērnība pagāja deviņdesmitajos gados. Es tos labi atceros. Kad naudas nebija vispār, kad cilvēki izdzīvoja, pateicoties kartupeļiem.
– Jūs visu laiku runājat tikai par materiālajām lietām! Bet ir taču vēl garīgā puse. Draudzība! Uzticība!
– Ir viegli runāt par draudzību un uzticību tad, kad tev viss ir. Grūti, kad tev nav ar ko pabarot savu bērnu. Un jūsu mamma izdarīja visu, ko varēja. Viņa izdarīja tieši tik, cik varēja. Viņa jums iedeva to, pateicoties kam, tagad jūs varat darīt to, ko darāt. Jā, viņai ir grūti, jā, viņa nesaprot, kā var darīt savādāk, taču, spriežot pēc jums, viņas dzīves stratēģija izrādījās pareizā. Bet tālāk jūsu uzdevums.
– Kāds?
​​​​​​​- Padomājiet!

Kad es mācījos Universitātē psiholoģijas fakultātē, viens no mūsu pasniedzējiem teica: “Vecākiem vienmēr nav taisnība, bet jums ir izvēle, kādu dzīvi vēlaties nodzīvot, un šī izvēle jums ir pateicoties jūsu vecākiem”.

Mūsu vecākiem bija ne pati vienkāršākā dzīve. Es ļoti labi atceros savu bērnību. Es atceros, kā mamma un vecmāmiņa mērcēja drēbes un tad tās ar rokām mazgāja. Es atceros, kā mēs dzīvojām, kad vecākiem pusgadu neizmaksāja algu. Un es atceros ziemu, kad mums nebija ko ēst, izņemot kartupeļus un vasarnīcā konservētos dārzeņus. Es atceros, kā raudāja mana mamma, kad skolā man nozaga maiņas apavus un nebija naudas, par ko nopirkt jaunus.

Mūsu vecākiem parāk daudz spēka aizgāja uz to, lai mums būtu laiks. Lai mēs varētu macīties, lai mūsu dzīve nebūtu tāda, kā viņējā. Jā, iespējams, viņi dzīvoja nepareizi. Mūsuprāt. Bet mūsu pareizais – atpūta sanatorijā, pastaigas pa muzejiem, ceļojumi, grāmatas un pašrealizācija izauga kartupeļos. Un savā kartupeļu laukā starp savām tādām pašām draudzenēm, viņi iemācījas būt laimīgi.

Bet mūsu uzdevums ir laistīt savu dārzu un cienīt to, ko izdarīja citi. Iesākumā cienīt. Bet pēc tam būt pateicīgiem. Un tikai pēc tam sākas pieauguša cilvēka dzīve.

Jeļena Pasternak
Tulkoja: Ginta Filia Solis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s