Pazemība – pretinde lepnībai

Pazemību daudzi cilvēki jauc ar vājumu. Tikai pazemība nav ne skumjas, ne vājums, ne arī pastāvīga depresija, kad cilvēks jūtas vājš un pazemots. Tulkojot no grieķu valodas, tas nozīmē atrasties Patiesībā, Īstenībā. Tas nozīmē, ka cilvēks dzīvo ar mieru Dvēselē, viedi apzinās savu bezspēcību, Dieva varenību, iecietību un gatavību vienmēr palīdzēt.

– Kā pareizi praktizēt pazemību, lai nemānītu sevi? Kas sevī jāizmaina? Agni Jogā ir jēdziens “gara pazemība” – kas tas ir?

Dmitrijs Rajevskis:
– Pazemība ir ļoti svarīga. Būtiski ir tas, ka garīgo, materiālo, fizisko attīstības ceļu ejoša cilvēka galvenais ienaidnieks ir viņa paša Lepnība.

Ja paskatāmies, kā tas notiek dzīvē – piemēram materiālajā, piemēram, vienas kompānijas dzīvē. Kāpēc tās sabrūk un bankrotē? Tāpēc, ka vadība kļūst lepna, viņi pārstāj pievērst uzmanību savu darbinieku labklājībai un tajā mirklī sākas kritiens, degradācija.

Ja pavērojam ģimenes. Ar ko sākas škiršanās? Ar to, ka vai nu vienam vai abiem dzīvesbiedriem rodas lepnība. Viņi domā, ka ir gana veiksmīgi, visu saprot un zin. Un viņi sāk šajā lepnībā sacensties viens ar otru, kuram tā ir lielāka. Un likumsakarīgi tas noved pie šķiršanās.

Ja paskatāmies bērnu audzināšanu. Ja uzskati, ka esi labāks un gudrāks par bērniem, tevi pārņēmusi lepnība, viņi to sajūt un tādus vecākus atgrūž, protestē. Tāpēc ļoti svarīga ir pazemība.

Pazemība ir pretinde visiem ļaunumiem.

Ja paskatāmies garīgajā jomā, kristiešiem ir jēdziens “krist maldos”  – tas ir tad, kad cilvēks saņēmis pirmo apgaismību domā, ka nu ir pavisam tuvu Dievam un tad sākas viņa kritiens it visā. Šodien baznīcu ir paralizējusi neidomājama priesteru lepnība.

Agni jogā ir lielisks teiciens:
Kļūsti pazemīgs, ja vēlies kļūt vieds, un audzē pazemību, ja esi jau kļuvis vieds. 

Man ļoti patīk Kristus simbols, kad viņš mazgā saviem mācekļiem kājas.
Personīgi es saprotu to, ka ja kļūšu lepns, mūsu Skola beigs pastāvēt. Tā pastāv tikai pateicoties mūsu – skolotāju un skolnieku brālīgajām attiecībām un attieksmei vienam pret otru. Es cenšos dzīvot vienkāršu dzīvi, cenšos savu laiku un spēkus veltīt cilvēku izglītošanai un izaugsmei.

Audzēt sevī vienkāršību nozīmē samīdīt lepnību nevis lepnumu – LEPNĪBU. Tās ir divas atšķirīgas lietas. Un attīstoties šajā jomā, mēs pastāvīgi saņemam pretindi kritienam.

© Dmitrijs Rajevskis projekta “Brīvības skola” dibinātājs
Tulkoja: Ginta Filia Solis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s