Jautājums, kuru nedrīkst uzdot sievietei

mamma un dēls

Lūk, sieviete, viņai jau 30, bet bērnu vēl nav.
“Ko tu gaidi?” – viņai jautā tuvinieki un radi. “Pulkstentiņš tikšķ! – atzīmē draudzenes. “Skaties, drīz būs par vēlu!” – savus ceļa vārdus saka vecie.
Viņa nomurmina kaut ko līdzīgu “es par to padomāšu” vai arī “pagaidām neesmu tam gatava”, un palikusi viena apraudas.
Tāpēc, ka viņai ir bijuši jau 4 spontānie aborti. Tāpēc, ka abi ar vīru jau piecus gadus pūlās tikt pie bērniņa, bet neizdodas. Tāpēc, ka vīram jau ir trīs bērni pirmajā laulībā un vairāk viņš nevēlas. Tāpēc, ka vienīgais veids, kā tikt pie bērna ir mākslīgā apaugļošana, bet tai naudas nav. Tāpēc, ka nepalīdzēs pat makslīgā apaugļošana. Tāpēc, ka vīrs ir neauglīgs un nepiekrīt donoram. Tāpēc, ka draudzene gaida jau otro bērnu. Tāpēc, ka māsai pietika drosmes pateikt, ka viņa ir childfree. Tāpēc, ka vecāki jau kuro reizi atgādina, ka ļoti vēlas mazbērnus. Tāpēc, ka kaimiņu meitene taisa jau trešo abortu, bet viņai ir tikai 18 gadi. Tāpēc, ka darbā jau trešo kolēģi vakar pavadīja dekrēta atvaļinājumā. Tāpēc, ka nevienam nav svarīgs zinātniskais projekts, kurā viņa ieguldījusi visu sevi. Tāpēc, ka viņa vēl joprojām nav sastapusi to, kuru vēlētos par tēvu saviem bērniem.

Lūk, cita sieviete. Viņai ir 34 gadi un jau 5 bērni.
“Priekš kam tev tik daudz!?” – brīnās kaimiņiene. “Vai esat mēģinājuši izsargāties?” – smejas draudzene. “Jūs gatavojat savu personīgo futbola komandu?” – joko garāmgājēji parkā.
Viņa atjoko, sakot “mēs pildām demogrāfisko programmu” vai arī “man nemaz nav grūti”, bet paliekot viena, raud.
Tāpēc, ka ir stāvoklī ar sesto, un saprot, ka smiesies vēl skaļāk. Tāpēc, ka no bērnības sapņoja par to, ka viņai būs daudz bērnu un nesaprot, kāpēc tas tracina apkārtējos. Tāpēc, ka bērnu dēļ viņa upurēja karjeru. Tāpēc, ka cilvēki viņu tur aizdomās par to, ka tajā ir kāds slēptais izdevīgums, pabalsts, vai brīvbiļetes vai vēl kaut kas cits. Tāpēc, ka viņa nedrīkst sūdzēties par nogurumu, jo noteikti kāds pateiks: “Pati vainīga. Nevajadzēja tik daudz dzemdēt”. Tāpēc, ka viņa pati nav pārliecināta, ka ir pietiekami laba māte un nevelta saviem bērniem pietiekami daudz uzmanības. Tāpēc, ka jau piecus gadus nav gājusi uz ballītēm un atradusies riņķa dancī “grūtniecība-dzemdības-barošana”. Tāpēc, ka draudzenes ir apbraukājušas puspasauli, bet viņa atliek un atliek ceļojumu uz vēlāku laiku. Tāpēc, ka vīrs  grib sesto bērnu, bet viņai vairs nav spēka.

Lūk, vēl viena sieviete. Viņai ir 40 gadu un viens bērns.
“Un kad būs otrais?” – jautā māte. “Tev nav bail, ja nu ar viņu kaut kas notiks?” – biedē draudzene, daudzbērnu māte. “Vairāk nesanāca, ja?” – līdzjūtīgi šūpo galvu dakteris.
Viņa atbild, ka ir pilnībā laimīga arī tagad, bet paliekot viena, apraudas.
Tāpēc, ka arī šī vienīgā grūtniecība bija brīnums. Tāpēc, ka viņas vienīgais bērns jau sen prasa brālīti vai māsiņu. Tāpēc, ka pirmā grūtniecība bija tik smaga, ka vairs nav iespēju dzemdēt. Tāpēc, ka bērns ir tik hiperaktīvs, ka otrreiz viņa to nespēs izturēt. Tāpēc, ka viņa vēlētos nedaudz padzīvot sev, taču ar šādām domām jūtas kā egoiste. Tāpēc, ka viņa izšķīrās un vēl nav satikusi savu īsto un vienīgo. Tāpēc, ka nevar atļauties pamest savu darbu kaut uz mēnesi. Tāpēc, ka vīlās savā mātišķumā, bet kauns tajā atzīties pat sev. Tāpēc, ka viņai iestājās agrīns klimakss. Tāpēc, ka ģimenē ir ļoti smagi materiālie apstākļi.

Šo sieviešu ir daudz vairāk. Tās ir mūsu kaimiņienes, draudzenes, kolēģes, radinieces, draugu sievas un draudzeņu māsas. Viņām nav vajadzīgi mūsu viedokļi, nedz arī padomi līdz brīdim, kad viņas pašas tos palūgs.

Un, ja tev tik ļoti gribās uzdot sievietei jautājumu, kāpēc viņai ir tieši tik bērnu, tad atceries: TĀ NAV TAVA DARĪŠANA!

Nadira Anžela
Tulkoja: Ginta Filia Solis
(P.S. Cik dīvaini, bet tieši vakar es kada komentārā uzrakstīju šos vārdus: “Pati vainīga. Nevajadzēja tik daudz dzemdēt”)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s