Kādu personāžu Tev iedalīja?

datorspele5

Es esmu ļaunatminīgs. Ja mani aizvainosi, es to atcerēšos uz mūžu.
Vai es varu pārstāt būt ļaunatminīgs? Nē, nevaru. Tāpēc, ka, lai to izdarītu, ir jāiemācas piedot. Bet es piedot neprotu. Protu tikai tēlot, ka esmu piedevis.
Vēl es esmu viegli aizkaitināms. Un egoistisks – vairāk domāju par sevi, nevis par citiem.

Man ir bagāta iekšējā pasaule, bet ierobežota – ārējā. Lielāko daļu sava laika es pavadu savā galvā.
Es neprotu draudzēties. Es baidos lidot ar lidmašīnām. Es desmit reizes dienā mainu savu viedokli. Es ļoti labi protu izdomāt, bet ļoti slikti realizēju savas idejas.
Tas ir milzīgs ierobežojums.
Katram no mums ir savs personāžs tīkla datorspēlē ar nosaukumu DZĪVE. Daudzās videospēlēs personāžu var izvēlēties pirms spēles, bet datorspēlē ar nosaukumu Dzīve, tādas iespējas nav.

Droši vien tas ir tāpēc, ka tā ir ļoti sena spēle.
Un jāspēlē ir ar to personāžu, kurš tev ir iedalīts.
Tikai es tā negribēju.
Man pagadījās labs, sarežģīts un interesants personāžs, taču es vienalga nebiju ar to apmierināts. Es apskaudu tos personāžus, kuri tika maniem draugiem un paziņām,  kuriem bija tādas brīnišķīgas funkcijas kā, piemēram, augstsirdība, pacietība, neatlaidība vai sabiedriskums.
Manam personāžam tādu funkciju nebija. Un tāpēc es ļoti daudzus gadus centos savu personāžu pārtaisīt, pāraudzināt, izmainīt tās īpašības, ko uzskatīju par sliktām uz tām, kuras man šķita labas.

Es mācījos turēt sevi rokās un centos nereaģēt emocionāli. Es mācījos piedot vai tēloju, ka piedodu. Es apmeklēju seminārus un treniņus, kur māca draudzēties un komunicēt.
Un, lūk, kas ir dīvaini – jo vairāk man izdevās sevis pārtaisīšana, jo sarežgītāk man kļuva dzīvot un sasniegt savus nospraustos mērķus.
Jo vairāk es centos pārtaisīt savu personāžu, jo zemāka bija ta efektivitāte dzīvē.
Mums ļoti bieži šķiet, ka tās īpašības, ko saucam par “sliktām” – ir audzināšanas kļūda, pedagoģiskie trūkumi, kuri noteikti jādiagnosticē un jālikvidē. Bet vai tā patiešām ir?
Nosacīti “sliktās” īpašības formē mūsu individualitāti ne mazākā mērā, bet iespējams pat lielākā, kā nosacīti “labās”. Un dzīvē ļoti bieži tieši “sliktās” īpašības izrādās krietni vien efektīvākas.
Pēc daudziem gadiem neauglīgu centienu pāraudzināt sevi, es to sapratu. Datorspēles ar nosaukumu Dzīve galvenā jēga NAV izmainīt to personāžu, kuru esi saņēmis, bet gan izpētīt to, saprast tā galvenos raksturlielumus un iemācīties tos izmantot maksimāli efektīvi.

Un nepastāv jautājums par to, kā atbrīvoties no tām rakstura īpašībām, kuras uzskatu par sliktām, bet gan jautājums par to, kā atrast tām pareizo pielietojumu.
Mans ļaunatminīgums izrādījās lieliska īpašība, kad es to sāku izmantot kā personīgo drošības sistēmu – desmit reizes padomāšu, pirms atsākšu komunicēt ar cilvēku, kurš mani jau reiz ir pievīlis. Un daudzas reizes esmu pārliecinājies par to, ka tas ir pareizi.

Mans egoisms izrādījās lielisks instruments palīdzībā citiem cilvēkiem. Es palīdzu citiem, jo man ļoti patīk tas, ka redzu, ka mana palīdzība kādam ir palīdzējusi.
Mana vieglā aizkaitināmība ir kļuvusi par atklātību un sirsnību.
Un pat manas bailes no lidojuma ir noderējušas. Kā izrādījās, es daudz labāk domāju un rakstu tad, kad necenšos pastāvīgi lēkāt no vienas pasaules malas uz otru. Un daudz labāk komunicēju ar cilvēkiem pa gabalu, nevis aci pret aci.
Ja jums šis raksts noder, es par to ļoti priecājos, jo man tieši šī komunikācijas forma ir pieejama un komfortabla. Un bija nepieciešami daudzi gadi, lai es saprastu pavisam acīmredzamu lietu – tam personāžam, kurš ir gadījies manā dzīvē, nav sliktu īpašību, ir tikai funkcijas, kuras es vēl neesmu iemācījies pareizi izmantot.
Personāžam, kurš gadījies katram no mums ir unikāls interfeiss, karnevāla kostīms, īpašību sistēma, kas nodrošina individuālu un unikālu formu mijiedarbībai ar apkārtējo pasauli, pateicoties kurai mēs izjūtam gan prieku un bēdas, gan veiksmi un vilšanos, tā, kuras dēļ ir vērts piedalīties šajā datorspēlē ar nosaukumu Dzīve.

Labestīgs, bet ļaunatminīgs. Spējīgs, bet nepraktisks. Viegli aizkaitināms, bet bailīgs. Tādu personāžu es esmu saņēmis savā dzīvē. Un jau daudzus gadus mācos ar to pareizi spēlēt.
Un kāds personāžs ir iedalīts jums?
Autors: Vladimirs Jakovļevs facebook
Tulkoja: Ginta FS
Paldies Līgai Šīronai par ieteikumu

 

Advertisements