Buda par naidu

budisti4624

“Kurš neuzliesmo pretī kāda dusmām, uzvar cīņu, kurā grūti gūt uzvaru”
Budda

Gautama Budda gāja garām kādam ciemam, kurā dzīvoja budistu reliģijas pretinieki. Ciema iedzīvotāji izskrēja no savām mājām, ielenca viņu un sāka apvainot. Buddas mācekļi bija gatavi aizstāvēt savu skolotāju, taču tā klātbūtne iedarbojās nomierinoši. Bet tas, ko viņš teica, apstulbināja gan mācekļus gan ciema iedzīvotājus.

Viņš pagriezās pret mācekļiem un teica:
– Jūs mani apbēdinājāt. Šie ļaudis dara savu darbu. Viņi ir dusmīgi. Viņiem šķiet, ka es esmu viņu reliģijas un viņu  morālo vērtību ienaidnieks. Šie cilvēki mani apvaino un tas ir gluži dabiski. Bet kāpec jūs dusmojaties? Kāpēc jums ir tāda reakcija? Jūs atļāvāt šiem cilvēkiem ar jums manipulēt. Jūs esat no viņiem atkarīgi. Vai tad jūs neesat brīvi?

Ciema ļaudis negaidīja tādu reakciju. Viņi bija šokā. Tad pilnīgā klusumā Budda vērsās pie viņiem:
– Vai jūs visu pateicāt? Ja vēl visu nepateicāt, jums būs tāda iespēja, pateikt man visu, ko domājat, kad mēs atgriezīsimies atpakaļceļā.

Ciema iedzīvotāji teica:
– Mēs taču tevi apvainojām, kāpēc tu uz mums nedusmojies?

Un Budda atbildēja:
– Jūs esat brīvi cilvēki un tas, ko jūs izdarījāt – ir jūsu tiesības. Es uz to nereaģēju. Jo es arī esmu brīvs cilvēks. Un neviens nevar piespiest mani reaģēt, un neviens nevar ar mani manipulēt. Mana rīcība izriet no mana iekšējā stāvokļa. Es vēlētos jums uzdot jautājumu, kas attiecas uz jums.

Iepriekšējā ciemā, kuru mēs apmeklējām, cilvēki mani priecīgi sagaidīja, atnesa ziedus, augļus, saldumus. Un es viņiem teicu: “Pateicos, mēs jau pabrokastojām. Ņemiet šos augļus un saldumus, lai jums tie dod manu svētību. Mēs nevaram nest tos sev līdzi, jo mēs ēdienu sev līdzi nenesam”.

Un tagad es jums jautāju:
– Kas viņiem jāizdara ar to, ko es nepieņēmu un atdevu viņiem atpakaļ?

Viens cilvēks pūlī teica:
– Droši vien viņi šos augļus un saldumus atdeva saviem bērniem, savām ģimenēm.

– Un ko jūs darīsiet ar saviem apvainojumiem un lāstiem? Es tos nepieņemu un atgriežu tos jums. Ja es varu nepieņemt tos augļus un saldumus, viņiem tie jāpaņem atpakaļ sev. Ko jūs varat izdarīt? Es nepieņemu jūsu apvainojumus, tā kā jūs tagad nesiet tos savās mājas un dariet ar tiem, ko vien vēlaties.

Turēt naidu sevī ir tāpat kā paķert karstu ogli, ar mērķi iemest ar to otram, – tu būsi viens no tiem, kas apdedzināsies. Strīdā, kad sāc just naidu, tu pārtrauc cīnīties par patiesību, un sāc cīnīties tikai par sevi.

Tu netiksi sodīts par savu naidu, bet tavs naids tevi sodīs.

Avots: facebook Viktor Udelis
Tulkoja: Ginta FS

Pateicos Līgai Šīronai par ieteikumu

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s