Kā cilvēki domā

dzivis_saprast3.jpg

Džoanai Roulingai “Harija Pottera” grāmatu autorei bija laba recepte laimīgai dzīvei, kas sastāvēja tikai no diviem punktiem:

  • Izvēlies nodarbošanos, kas tev patīk labāk par visu pasaulē.
  • Atrodi cilvēkus, kuri gatavi par to maksāt naudu.

Kad tu nopietni ar kaut ko esi aizrāvies – ar filatēliju, kabalu vai sliekām, – tev sāk šķist, ka pasaule tev palīdz. Tu, kā puzlē, centies savai pasaulei piemērot ikvienu objektu. Un, kad puzle kaut nedaudz sakrīt, tu uzskati, ka tā IR ZĪME. Un tas liek tev kustēties tālāk. Secinājums ir viens: aizraujies! Tici tam, ko tu dari. Un visa pasaule strādās tavā labā.

Nav neviena iemesla iet uz nemīlamu darbu. Ja tu to dari, tas nozīmē, ka izmet savu dzīvi miskastē. Un tā kļūst bezvērtīga. Tad arī tavas pasaulē nākšanas iespēja praktiski līdzinās nullei. Iedomājies to milzīgo nejaušību skaitu, kas noveda pie tavas dzimšanas. Tavi vecāki varēja nesatikties, varēja neiemīlēt viens otru, un ar tevi pašu desmitiem reižu varēja notikt Dievs vien zin kas. Un tagad pareizini to kaut ar dažām paaudzēm. Pieskaiti karus un slimības. Ne tev ne man vispār nevajadzēja palikt dzīviem. Izturies pret savu dzīvi kā pret brīnišķīgu un ārkārtīgi vērtīgu dāvanu. Mūsu dzīve tā ir iekārtota, ka mēs varam to tikai tērēt.

Tu nevari šobrīd, kamēr tev ir slikts garastāvoklis, nedzīvot, toties pēc tam, kad tas uzlabosies, – izdzīvot iekrāto.

Tavos spēkos ir vienīgi nolemt, kam tērēt šo dārgo resursu – laiku.

Borhesam lekcijās par budismu bija lieliska metafora. Viņš rakstīja par iespējamību kļūt cilvēkam: “No visiem likteņiem, kas tiek doti ļaudīm (var taču kļūt par garu, augu, dzīvnieku…), pats grūtākais ir būt cilvēkam, un mums šī iespēja ir jāizmanto….Budda iedomājās bruņurupuci jūras dibenā un pa ūdens virsu peldošu aproci. Reizi sešsimts gados bruņurupucis izbāž galvu no ūdens, un cik bieži tā trāpīs aprocē? Un Budda saka: “Ne biežāk, kā gadījumā ar bruņurupuci un aproci, notiek tas, ka mēs kļūstam par cilvēkiem”.

Autors: Dmitrijs Černišovs «Как люди думают»
Tulkoja: Ginta FS

Advertisements