Man viņš nepatīk!

atskirigi

Kā gudri ļaudis uzvedās ar tiem, kuri nepatīk.

Ideālā pasaulē visi cilvēki, ar kuriem mums būs saskarsme, noteikti būs labestīgi, uzmanīgi, gudri un dāsni. Viņiem patiks mūsu joki, mums – viņu joki. Mēs dzīvosim brīnišķīgā vidē, kurā neviens nejutīsies aizskarts, sadrūmis, neviens netenkos un nelamāsies.  Taču, ja būsiet ievērojuši, mēs dzīvojam neideālā pasaulē. Ir cilvēki, kuri mūs tracina, kuri spējīgi mūs novest līdz baltkvēlei, un arī mēs paši bieži vien to darām ar citiem cilvēkiem. Mums nepatīk tie, kuri ir neiecietīgi, neuzmanīgi pret citiem, tie, kuri baumo vai vienkārši nesaprot mūu jokus, tomēr gaida, ka mēs sapratīsim viņējos.

Droši vien esat uzdevuši sev jautājumu: vai es varu būt objektīvs attiecībā pret tiem, kuri regulāri mani tracina un ar kuriem negribētos kopā pusdienot un kā būt labvēlīgam pret ikvienu cilvēku, ar kuru satiekamies.
Pat ideālā pasaulē ir nereāli izveidot komandu no cilvēkiem, ar kuriem kopā gribētos izbraukt piknikā. Tāpēc gudri ļaudis, kuriem arī nākas bieži vien būt kopā ar tiem, kurus viņi ne īpaši mīl un ieredz, ievēro dažus noteikumus, kas ļauj neapvainot citus un pasargāt sevi no nepatīkamām emocijām:

1. Gudri ļaudis pieņem to, ka nevar patikt visiem. 
Ļoti bieži mēs iekrītam slazdā, domājot, ka esam ļoti labi. Mēs uzskatām, ka patīkam visiem, ar kuriem satiekamies, pat tad, kad tā nav. Taču neizbēgami mēs satiekamies ar “grūtiem” cilvēkiem, kuri uzstājas pret to, ko mēs domājam un kā dzīvojam. Gudri ļaudis to zin un atzīst, ka pat konflikti un viedokļu atšķirība ir sekas tam, ka mums ir dažādas vērtību sistēmas.

Cilvēks, kurš mums nepatīk, principā nav slikts cilvēks. Vienkārši mūsu nepatikas cēlonis ir atšķirīgās vērtības un šī atšķirība rada spriedzi. Pēc tam, kad esat atzinuši, ka patīkat ne visiem un ne visi patīk jums (tieši šo vērtību atšķirības dēļ), jūs varēsiet izslēgt savas emocijas situācijas novērtēšanas brīdī un neielaisties konfliktos. Spriedze pazudīs.

2. Viņi pacieš (nevis ignorē vai atlaiž) tos, kurus nemīl.
Protams, jūs varat samierināties ar to, ka kāds jūs pastavīgi kritizē, sakost zobus, lai nereaģētu uz piedauzīgiem jokiem vai nepievērstu uzmanību kāda nepatīkama cilvēka centieniem būt jūsu sabiedrībā. Taču nav sliktākas lietas par to, kā pastāvīgi apspiest savas emocijas. Ja paskatāmies uz to no rezultativitātes viedokļa, pārāk liela cenšanās iekarot citu cilvēku simpātijas, ir diezgan liela problēma. Jums taču vajadzīgi cilvēki, kuriem IR dažādi viedokļi, kuri nebaidas strīdēties. Šādi cilvēki savā ziņā ir tie, kuri neļauj sastrādāt muļķības. Tas nav vienkārši, bet viņus vajag paciest. Bieži vien viņi ir tie, kuri provocē mūs un izaicina kaut ko mainīt, riskēt un tādā veidā palīdz visai grupai būt veiksmīgākai. Atcerieties: arī jūs neesat ideāli, neskatoties uz to, arī jūs cilvēki bieži vien vienkārši pacieš.

3. Viņi ir laipni pret tiem, kurus nemīl.
Neatkarīgi no jūsu jūtām attiecībā pret otru cilvēku, ja jūs nelaipni izturēsieties pret cilvēku, visticamākais, vinš pret jums izturēsies tieši tāpat – kā spogulis. Ja busiet pret viņu rupji, viņš būs tāds pats pret jums. Atcerieties, ja jūs pret cilvēkiem būsiet laipni, cilvēki jūs mierīgi pacietīs.
Ļoti svarīgi ir prast pārvaldīt savu seju – mīmiku. Jums jābūt spējīgiem paradīt to, ka cienāt otra cilvēka profesionalitāti un labi pret viņu attiecaties. Īpaši darba un biznesa attiecībās.

4. Viņi ir ieturēti savās gaidās.
Ļoti bieži cilvēki ir nereālistiski tajā, ko sagaida no citiem. Mēs, protams, varam gaidīt, ka noteiktās situācijās cilvēks rīkosies tieši tā, kā rīkotos mēs paši. Vai arī pateiks ko tādu, ko teikuši būtu mēs paši – to, ko mēs vēlamies dzirdēt. Tomēr tas ir nereāli. Cilvēkiem ir dažādi raksturi, audzināšana, personīgās īpašības, kas dara tos atšķirīgus no mums un, kas nosaka viņu reakciju un uzvedību. Gaidīt no cilvēkiem tādas darbības, kādas veiktu jūs, nozīmē jau laicīgi sagatavot sevi vilšanās un dusmu sajūtai.

Ja cilvēks ik reizi jūsos rada vienas un tas pašas nepatīkamās sajūtas – noskaņojaties attiecīgi un noskaņojiet savas gaidas. Tādā veidā jūs būsiet psiholoģiski gatavi tam, ka jūs nepārsteigs nesagatavotus.. Gudri ļaudis tā dara un viņus nepārsteidz nekāda viņiem nesimpātiska cilveka uzvedība.
5. Viņi neanalizē oponentu, bet gan sevi pašu.
Neskatoties uz to, ko jūs izjūtiet, cilvēki nevar “ielīst jūsu ādā”. Svarīgāk ir tas, lai jūs paši varētu valdīt pār savām emocijām, kad satiekaties ar cilvēkiem, kuri jūs tracina.

Tā vietā, lai domātu par to, kas jūs šajā konkrētajā cilvēkā tracina, sakoncentrējaties uz to, kāpēc uz viņu reaģējat tieši tā un ne savadāk. 

Visbiežāk mums citos cilvēkos nepatīk tieši tas, kas nepatīk mums pašiem sevī. Viņi nerada šo “pogu”, viņi to vienkārši nospiež.

Precīzi nosakiet tos palaišanas mehānismus, kas varētu ietekmēt jūsu reakciju un sajūtas. Tā jūs varēsiet prognozēt savu reakciju un mīkstināt to, vai vispār izmainīt. Atcerieties: daudz vieglāk ir mainīt savu attieksmi, nekā likt kādam cilvēkam mainīties un kļūt savādākam.

6. Viņi ietur pauzi un dziļi ieelpo.

Ir dažas lietas, kas pastāvīgi jūs tracina. Varbūt tas ir kolēģis, kurš regulāri bremzē darba gaitu, vai puisis, kurš regulāri izsaka stulbas replikas. Tieciet skaidrībā ar to, kas ir tas, kas jūs tracina un, kas ir tas, kas “spaida” tās pogas. Tā vieglāk būs sagatavoties un pārvarēt nepatiku.

Ja varēsiet ieturēt pauzi un kontrolēt to adrenalīnu, kam tūliņ jāizdalās, jūs varēsiet vērsties pie savu smadzeņu intelektuālās daļas un labāk veikt pārrunas un tikt galā ar situāciju. Viena dziļa ieelpa un viens liels solis atpakaļ, palīdzēs jums nomierināties un aizsargās jūs no pārlieku liela uzbudinājuma. Tas palīdzēs ar skaidrāku prātu un atvērtāku sirdi izpildīt uzdoto uzdevumu.

7. Viņi atskaņo savas vajadzības.
Ja citi cilvēki pastavīgi jūs aizskar, liecet viņiem saprast, ka viņu uzvedības stils un manieres, rada jums problēmas. Tomēr izvairieties no aizvainojošām frāzēm, mēģiniet izmantot tadu frāzi kā “Kad jūs…., es jūtos…”

Piemēram: “Kad jūs sapulces laikā mani pārtrauciet, es jūtos tā, it kā jūs necienītu manu darbu.” Tad ieturiet pauzi un sagaidiet atbildi.
Iespējams, jūs redzēsiet, ka otrs cilvēks nebija pamanījis, ka jūs vēl savu uzstāšanos neesiet pabeidzis, vai arī viņš bija tik ļoti aizrāvies ar savu ideju un gribēja ar to padalīties tik emocionāli, ka nepamanīja to, ka jūs neesat vēl pabeidzis savējo.

8. Viņi ietur distanci.
Ja visi parējie paņēmieni nestradā un nedod rezultātus, gudri cilvēki ietur distanci no tiem, kuri tiem nepatīk. Ejiet savu ceļu! Ja tas notiek darba vietā, pārcelieties uz citu kabinetu vai apsēdieties galda otrā galā. Atrodoties noteiktā attālumā, jūs visas lietas ieraudzīsiet savādākas un varēsiet mierīgi atgriezties pie darāmā darba vai pārrunām.

Protams, viss būtu daudz vienkāršāk, ja varētu atvadīties no tiem cilvēkiem, kuri nepatīk. Taču visi lieliski zinām to, ka dzīvē tā nenotiek.
Autors: Dmitrijs Oskins

Tulkoja: Ginta FS

P.S. Un no savas puses varu pateikt to, ka tieši šie “grūtie” cilvēki manā dzīvē ir bijuši labākie skolotāji. Jo viegli ir pieņemt to, kurš pret tevi ir labs, kurš nekritizē, nepārmet. Savukārt panākt kompromisus un izveidot labas attiecības ar “grūtajiem” manā uztverē ir kas līdzīgs varoņdarbam:) Lai jums veicas darbā ar sevi!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s