Par grūtībām

loka šāvējs1

Meistar, jautāja reiz māceklis, kāpēc ir tik daudz grūtību, kas neļauj mums sasniegt savus mērķus, novirza mūs no izvēletā ceļa, cenšas piespiest mūs atzīt savu vājumu?

— Tās, ko tu sauc par grūtībām, patiesībā ir daļa no tava mērķa, atbildēja meistars. Pārstāj ar tām cīnīties. Vienkārši padomā par to un ņem to vērā, kad izvēlies ceļu. Iedomājies, ka tu šauj no loka. Mērķis ir tālu un tu to neredzi, jo zemi klāj rīta migla. Vai gan tu sāksi cīnīties ar miglu? Nē, tu pagaidīsi, kamēr sāks pūst vējš un migla izklīdīs. Tagad mērķis ir redzams, bet vējš novirza tavas bultas no mērķa. Vai tad tu cīnies ar vēju? Nē, tu vienkārši novērtē to, nosaki tā virzienu un šauj no nedaudz cita leņķa. Tavs loks ir smags un grūti noturams, un tev nepietiek spēka nostiept stiegru – vai tad tu cīnies ar loku? Nē, tu trenē savus muskuļus un ar katru reizi arvien labāk vari nostiept stiegru un noturēt loku.

— Bet ir taču cilvēki, kuri šauj no viegla un lokana loka skaidrā, bezvēja laikā, — nedaudz aizvainotā balsī iebilda māceklis. — Kāpēc tikai mans šāviens sastop tik daudz šķēršļus savā ceļā? Vai tiešām Visums pretojas manai virzībai uz priekšu?

— Nekad neskaties uz citiem, — pasmaidīja Meistars. — Katram ir savs loks, savs mērķis un savs personīgais laiks šāvienam. Vieniem ceļa mērķis ir precīzs trāpījums, citiem – iespēja iemācīties šaut.

Meistars pieliecās māceklim un zemā balsī teica:
— Un vēl es vēlos tev atklāt briesmīgu noslēpumu, manu Zēn. Migla nenolaižas zemē tāpēc, lai traucētu tev šaut un vējš nepūš tāpēc, lai tava bulta netrāpītu mērķī, cietu un smagu loku tā radītājs nav radījis tāpēc, lai tu varētu justies vājš. Tas viss eksistē pats par sevi. Tu pats esi nolēmis, ka varēsi šajos apstākļos veiksmīgi trāpīt mērķī. Tāpēc, vai nu beidz žēloties par grūtībām un sāc šaut, vai arī nomierini savu lepnību un izvēlies sev vieglāku mērķi. Mērķi, pa kuru vari šaut.

Avots: Jekaterinas Andrejevas blogs

Tulkoja: Ginta FS

Advertisements