Dažas Leonardo da Vinči dzīves mācības

leonardo

Reiz Venēcijā mēs nokļuvām Leonardo aa Vinči inženiertehnisko izgudrojumu maketu izstādē. Tos drīkstēja aiztikt un izmēģināt, kā tie strādā. Bija agrs rīts un mēs bijām vienīgie apmeklētāji un varējām pilnā mērā izbaudīt visu redzamo. Brīnumaini, kā cilvēks, kurš dzīvoja 15-16 gadsimtā spēja izgudrot tik daudz visa kā. Pie tam, ļoti daudzas no viņa izgudrotajām lietām, mēs joprojām pielietojam savā dzīvē – sākot no ielu lampām un beidzot ar izpletņiem un velosipēdiem.

Savos laikabiedros viņš izraisīja divējādas sajūtas: kā izbrīnu, tā arī nesapratni un nevēlēšanos pieņemt. Un, šķiet, arī šodien vēljoprojām vēsture slēpj ne vienu vien viņa noslēpumu. Viņu dēvē par universālu cilvēku, jo viņš bija gan ģeniāls mākslinieks, skulptors, inženieris, arhitekts, izgudrotājs, zinātnieks, rakstnieks, gan izcils domātājs.

Protams, nav iespējams atkārtot viņa dzīvi, bet man šķiet, ka ir vērts pieņemt vairākas viņa dzīves gudrības:

1. Nav vērts būt kaut kam vienam.
Vajag atļaut sev meklēt sevi visu mūžu un izmēģināt arvien jaunas un jaunas lomas. Ja Leonardo būtu slīdzis depresijā katru reizi pēc tam, kad viņš piedāvāja savu ideju un viņam atteica, mēs nekad neko neuzzinātu par šo ģeniālo cilvēku. 

2. Jebkurš šķērslis nav strupceļš, bet gan jauna iespēja pamēģināt sevi kādā citā lomā.
To Leonardo darīja visu savu mūžu.

3. Ir ļoti svarīgi iet savu ceļu, neatskatoties uz citiem, un nedomājot par to, ko tie padomās par tevi.
Leonardo tēvs bija notārs un ļoti ilgu laiku centās dēlu iesaistīt šajā ģimenes profesijā. Taču ļoti labi, ka viņam tas neizdevās, un mēs visi tagad esam ieguvēji.

4. Ja kāda lieta nekustās ne no vietas un sākas prokrastinācija, tad tas ir ļoti labs iemesls, lai sāktu nodarboties ar kaut ko citu.
Gadiem ejot, Leonardo intereses atvirzījās no mākslas un viņš vairāk pievērsās zinātnei. Tā vietā, lai zīmētu pēc pasūtījuma un pelnītu lielu naudu (ko viņam pārmeta laikabiedri), viņš izzināja cilvēku un zirgu līķus, būvēja lidaparātus, studēja augu barošanos un reakcijas uz indēm, kā arī daudz citas lietas.

5. Lēni ne vienmēr ir slikti.
Jā, šodien mēs dzīvojam ļoti intensīvi, mums gribās, lai viss notiktu ātri “tūlīt un tagad”, mēs neprotam baudīt esošo brīdi un to, ko jau esam sasnieguši. Mums vajag vēl un vēl. Taču notiek arī tā, ka tad, kad ejam uz vēlamo ilgi, brīžam efekts ir brīnumains. Pazīstamo Monas Lizas portretu mākslinieks gleznoja 4 gadus. Viņš tā arī nespēja pabeigt darbu pasūtītāja noteiktajā laikā. Un tieši tāpēc mēs to šodien varam baudīt Luvrā. Ja viņš to būtu uzgleznojis noteiktajā laikā, iespējams, mēs par to neuzzinātu nekad.

6. Ziņkārība ir viena no labākajām motivācijām.
Tikai vēlme uzzināt ko jaunu, nerimstoša ziņkārība viņam palīdzēja atklāt tik daudz ko jaunu un interesantu, un izdarīt tik daudz interesantu atklājumu.

7. Nelūdz, bet dari.
Viņš varēja viegli izmantot savu ģenialitāti, lai justos parāks par citiem. Taču viņš deva priekšroku idejai “katram – savs, un katram – pēc nopelniem”.

8. Ne vienmēr rezultāts ir svarīgs tieši tagad.
Daudzi viņa izgudrojumi tika ieviesti dzīvē ilgi pēc Leonardo nāves. Anglijā un Norvēģijā ir tilti, kas celti pēc viņa projektiem.

Avots: http://econet.ru/
Tulkoja: Ginta FS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s