Neuzņemies atbildību par nelaimīga cilvēka dzīvi

11112441_907947305944253_115248343825096337_n

Dažkārt ir situācijas, kad mēs kādu iemeslu dēļ nolemjam “glābt” “nelaimīgu cilvēku. Protams, nosacīti glābt un nosacīti – nelaimīgu. Iedomājies, tu esi iepazinusies ar puisi, kuru nesen pametusi meitene, viņa sirds ir salauzta un to vajag “ārstēt”. Vai arī kādai meitenei kāds salauzis sirdi un tu nāc viņa vietā kā glābējs. Tas nebūs padoms, jādomā mums katram pašam. Tikai ieklausies!

 

Veselīgas attiecības sākas ar diviem veseliem cilvēkiem.

Un šis noteikums:

Sākumā sevi jāizdziedina pašam, tu vari daļēji palīdzēt, taču nesteidzies tuvināties līdz brīdim, kad cilvēks pats ticis ar sevi skaidrībā.

Vesela personība – tas ir normāls, adekvāts cilvēks, kurš pats sevi ciena un zin savas labās īpašības, kā arī labi apzinās savus trūkumus. Katram cilvēkam ir savas stiprās un vājās vietas – tā tas iekārtots dabā. Perfektu, ideālu cilvēku nav, toties ideālu un perfektu neirotiķu – cik vien uziet.

Vesela personība zin savas vajadzības un prot runāt par savām jūtām, prot paust savas emocijas, konstruktīvi prot risināt savas problēmas attiecībās, prot mīlēt un pats galvenais – vesela personība UZŅEMAS ATBILDĪBU par sevi, savu dzīvi un savām attiecībām. Jūti atšķirību? Tevi nevienam nav jāaplaimo, tev neviens neko nav parādā.

Skaidrs, ka ne visi mēs atrodamies tādā apzinātības līmenī, taču! Izvēlies sev pārī cilvēku, kurš atbilst tavam brieduma līmenim. Vismaz pacenties izvēlēties. Paskaidrošu, kāpēc tas ir svarīgi.

Kad jūti to, ka esi izaudzis, tu sāc īpaši asi izjust atbildību par katru pateikto vārdu, par katru savu rīcību. Noteiktā etapā tev nav nekādu problēmu pievilkt  cilvēku un izdarīt tā, lai viņš tevī iemīlas, taču tu to nedarīsi. Kā sportā, saproti? Jo augstāka tava meistarības pakāpe/dans u.t.t., jo lielāka atbildība par savām darbībām attiecībā pret cilvēku, kuram, iespējams, nav nekāda sakara ar sportu. Ja profesionāls karatists iesitīs parastam cilvēkam, tam sekos lielas problēmas – sods.

Ja tu visu laiku kādu glāb, visu laiku kaut ko upurē, dzīvo kāda dēļ, kā visbiežāk arī notiek, tad apstājies! Tiec skaidrībā ar sevi, izanalizē iepriekšējās attiecības, bērnības notikumus, iespējams, esi ieciklējies kādā scenārijā, kas regulāri atkārtojas?

Katram no mums ir patīkami apzināties, ka ir kāds, kuram pret mums ir ļoti pozitīvas emocijas, tā tas ir. Taču, skaties, kāds šeit algoritms, ja viens cilvēks ir kaut nedaudz vairāk nobriedis kā otrs, ir jāpadomā. Skaidrs, ka pievelkas tie, kuri ir viens otra cienīgi, un tomēr.

Piemēram, tu esi nobriedis cilvēks, tātad tas, vai ir kāds blakus vai nav, nedara tevi īpaši laimīgāku vai nelaimīgāku, jo tu esi saskaņā ar sevi. Protams, mīļotais cilveks blakus – tā ir liela laime, taču, visticamāk tā ir papildus laime tavai personīgajai laimei. ja viņs aizies, tu vienalga dzīvosi laimīgu dzīvi, jo tā ir tava izvēle. Protams, tu skumsi, taču tava dzīve nesabruks. Ja otrs ir tāds pats – nobriedis, tad jūsu attiecības būs apzinātas (ar vēlmi būt kopā savu atlikušo dzīvi) un, ja arī tās izbeigsies, tas notiks apzināti. Taču, ja otrs cilvēks ir nenobriedis, tad rodas pavisam cita situācija.

Sākumā viņš/viņa ir sajūsmā par tavu briedumu, jūsmo par tevi, bet pakāpeniski viņam formējas stipra pieķeršanās. It kā jau nekas traks, dažkārt ir patīkami dzirdēt, ka “tu man esi viss, es bez tevis dzīvot nevaru”, taču kādā brīdī tu saproti, ka tas tevi sāk smacēt un tu no tā ļoti peikūsti. Tu saproti, ka šī cilvēka dzīves centrs nav viņš pats un viņa dzīves ceļš, bet TU. Un, ja nu tu pēkšņi esi nolēmis attālināties vai aiziet no viņa dzīves, tad viņam viss sabrūk. Un kā nobriedis cilvēks, tu saproti, ka viņam sāp, ir smagi u.t.t., taču nevēlies ar viņu palikt dēļ žēluma vai vēl kaut kā līdzīga. Saproti, ko es ar to domāju?

Tāda mīlestība, atkarība nospiež nobriedušu personību, ierobežo tās brīvību. Jā, protams, var glābt var audzināt otru — bieži tā arī notiek. Taču laikā, kad to dari, pats mīņājies uz vietas un netiec uz priekšu. Visticamākais, šie dažādie cilvēku brieduma līmeņi ir dabīgi, katram ir kāds savs uzdevums uz šīs zemes. Kādam jāspēlē augstākajā līgā, kādam – amatieru. Un te neiet runa par “labāk” vai “sliktāk”. Vienkārši divi augstākās līgas spēlētāji tandēmā var parādīt un spēlēt augstāka līmeņa spēli, tadā veidā motivējot viens otru un augot abiem.

Ja divas personības abas ir ne tik nobriedušas – tā nav liela bēda. Tur notiek jau pazīstamās kaislības – pārdzīvojumi, šķiršanās, aizvainojumi, salīgšanas – mēs visi esam gājuši tam cauri. taču, kad esi to izgājis, esi uzmanīgs pret otra cilvēka sirdi. Vienmēr jābūt uzmanīgam pret otra cilvēka sirdi, bet pirms uzņemties atbildību par viņa laimi, tiec skaidrībā ar savu dzīvi, saviem scenārijiem un traumām.

 

Neuzņemies atbildību par nelaimīga cilvēka laimi.

Tas attiecas ne tikai uz pāriem – sievietēm un vīriešiem, bet arī uz taviem vecākiem, brāļiem, māsām, draugiem, vectētiņiem, vecmāmiņām. Esi līdzcietīgs, palīdzi, bet nekad nekļūsti par spieķi viņiem. Neviens tavā vietā nedarīs tavu iekšējo darbu. Tu nevarēsi cita cilvēka vietā nodzīvot viņa dzīvi. Reiz tāda dzīve kļūst par nepanesamu nastu. Protams, tas nav attiecināms uz visiem, kas dzīvo uz šīs pasaules, bet domāju, ka tie, uz kuriem tas neattiecas, nekad šo rakstu arī neizlasīs.

 

Avots: http://www.econet.ru

Autors: Tatjana Čarugina

Tulkoja Ginta FS

12 thoughts on “Neuzņemies atbildību par nelaimīga cilvēka dzīvi

 1. ..kamēr man ir līgums uz rokas par Tavām parādsaistībām, Tu tomēr esi parādā, līdz tās nav nokārtotas. Materiālās lietās tas ir mazliet vienkāršāk kā sirdslietās. Sirdslietās Tu vari pateikt visu ko: viņš man nav neko devis u.tml., bet kā būs bijis patiesībā, to atrādīs laiks

  Patīk

 2. Atbalsojums: Neuzņemies atbildību par nelaimīga cilvēka dzīvi

 3. Interesants raksts un interesanti spriedelējumi! Interesants ir teikums “Vesela personība zin savas vajadzības un prot runāt par savām jūtām, prot paust savas emocijas… “Bet, ja cilvēks ir intraverts un neprot runāt, vai tad uzreiz viņu ir jāuzskata par neveselu? Tāpat gudrie izteikumi par brieduma līmeņiem!:) Agrāk vispār cilvēkus precināja piespiedu kārtā, tagad katrs pats lemjam savu likteni, analizējam savas sajūtas. Bet jautājums, vai mēs spējam paši saprast, cik dziļa vai sekla ir problēma un kā to risināt un vai vispār risināt? Reizēm šķiet, ka no mušas tiek uzpūsts zilonis un jāpaiet ir mazliet laikam vientulības, lai arī otra puse to saprastu!:)

  Patīk

 4. Pirmkārt, runa nekur neiet!
  Otrkārt, cilvēks kā personība aug jeb, precīzāk sakot, mainās visu mūžu, tāpēc, manuprāt, tā rakstā minētā nobriedusī, tātad gatavā personība būtībā nav iespējama. Un ja tā padomā par vārdu un jēdzienu “nobriedis”, kas tad aiz nobrieduma seko – sākas sairšanas process… 😉
  Treškārt, uzskatīt sevi par kaut ko pārāku, augstākā līmenī esošu, “nobriedušāku” kā citi – to var tikai, šajās kategorijās izsakoties, pavisam nenobriedusi personība, tāda, kas tikai tikko knapi sākusi dīgt, pati to ir apzinājusies un tāpēc sajutusies varena, pārāka un tiesīga/spējīga dalīt citus kaut kādās kategorijās. Bet jau sen, sen kāds gudrs vīrs ir teicis: “Jo es vairāk uzzinu, jo saprotu, ka nezinu neko”…
  Ceturtkārt, diviem cilvēkiem ilgstoši esot kopā attiecībās, mīlestībā, ģimenē, gan viens, gan otrs iet cauri dažādiem savas personības pārmaiņu (“attīstības”) posmiem, un kādā brīdī “attīstītāks” var likties viens, kādā brīdī otrs. Tad kas sanāk pēc šī raksta ieteikuma – tiklīdz kādam otrs liekas “zemāka līmeņa” (un tas var būt tikai subjektīvais spriedums, jo objektīvais jau atkal šajā jomā ir neiespējams), tad kas – momentā šķiramies?! Nu, atvainojiet, bet… 😀 😀 😀

  Patīk

 5. diezgan pamatīgs bullshit.
  autore, izskatās, cenšās izskatīties stipri “garīgi izaugusi”, līdzīgi, kā jaunkrievi trennuškās uz ar bmw x5 paši sev liekas baigi “kruti” un “smalki”, tikai seguma nav – ne tur, ne tur.
  Pilnvērtīgas attiecības – tā vienmēr ir atbildiba par to, ko “pieradināji”. Un zināma daļa, ja ne dzīves jēgas, tad – komforta garīgā ziņā, ir otras puses eksistencē. Un par “traucē augt” – kas grib, tas aug, kas negrib – tam vienmēr kautkādas atrunas atradīsies.

  šeit jau, izskatās, slavēti tiek, zināmā mērā psihopāti – cilvēki bez jūtām, bez empātijas. T I tiešām – pašpietiekami. Ir sieviete – sekss, ēst uztaisīt – > ērti. nav, nekas, var arī pats ēst uztaišit, vai citu uz ātrām pēdām atrast – tas ir, kā zeķu pāri nomainīt. Kaudze ar kautkādiem neskaidriem mājieniem un so, ar domu piedot tekstam kautkādu zīmīgumu, man škiet….

  Patīk

  • 🙂 Jāni, es parasti lasu to, kas man patīk, interesē un kam vismaz daļēji piekrītu, jo visādam “bullshit” īsti negribas laiku tērēt. Pasaulē taču ir tik daudz interesantas, vērtīgas un daudz svarīgākas lietas?:)

   Patīk

 6. Ja nav abpusējas mīlestības, bet tikai attiecības, tad var šādi gari un plaši šīs attiecības analizēt un spriedelēt par personības brieduma pakāpi utt. Ja ir mīlestība, viss ir pavisam viegli un vienkārši 🙂

  Patīk

 7. Piekrītu rakstītājai,jo esmu ” šo želošanas rituālu ” izbaudījusi pati uz savas ādas. Kādreiz jaunībā,es arī “pažēloju ” savu bijušo vīru . Laulība bija neveiksmīga , piedevām es tiku vainota par viņa iepriekšējās laulības izjukšanu . Tādas ” žēlošanas” noved tikai strupceļā

  Patīk

 8. Atbalsojums: Iekrājums  | Pupupidu's Blog

 9. Apskatieties Stenfordas profesora Robert Sapolsky lekciju kursu ar nosaukumu “Introduction to human behavior biology”. Un palasiet vairak par EIQ. Domaju, ka patiks un liksies interesanti gan tiem, kas shim rakstam (tulkojumam) piekrita, gan tiem, kas nepiekrita.

  Patīk

 10. Problēma šajā rakstā varētu būt jēdzienu izvēlē (nobriedis/nenobriedis), bet būsim godīgi – cilvēki IR dažādi un tie var piederēt pie dažādām līgām t.i. ar dažādām emocionālajām un intelektuālajām attīstības pakāpēm.
  Tie, kas nav gājuši cauri šādām – veģetējošām attiecībām, tie, protams, teiks, ka viss rakstītais ir bullshits, bet raksta autore visu pateikusi ir precīzi – bullseye.

  Patīk

 11. Atbalsojums: Neuzņemies atbildību par nelaimīga cilvēka dzīvi – Dieviete

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s