Rozentāla efekts: pareģojumi, kas piepildās

10394086_343706602420667_3641641116959353024_n

Jā, tu jau iepriekš zināji, ka neiepatiksies šim vīrietim! Un lieliski saprati, ka tavs bērns eksāmenu nenoliks. Un arī to, ka priekšnieks tevi nepaslavēs par lieliski padarīto darbu. Oi, šķiet, esi gaišreģe!?

Nē un vēlreiz nē. Te neiet runa par kādām īpašām spējām. Lieta tāda, ka mēs paši prognozējam to vai citu notikumu norises variantu. Un Visums piespēlē to, ko gaidījām. Gaidīji, ka vīrs piekrāps – un, lūk, viņš jau ir gultā ar svešu sievieti. Gaidīji, ka draudzene nenovērtēs tavu jauno kleitu – un, lūk, viņa jau šķoba seju un dod mājienu uz to, ka tev nav stila izjūtas.

Šī fenomena nosaukums ir Pigmaliona vai Rozentāla (zinātnieks, kurš to atklāja) sindroms. Un, starp citu, tas strādā ne tikai sadzīvē, bet arī zinātnē. Piemēram, ja eksperimentētājs gaida noteiktu rezultātu, centrifūgā dzenājot atomus, visticamākais, viņš tos arī saņems. Jocīgi? Un, kā vēl!!!

Sanāk, ka mūsu pašu piepildītais pareģojums – ir lieta, kas var mums atnest gan pilnīgu neveiksmi, gan pacelt necerētos augstumos. Skaties, piemērs. Ja tu no tiesas uzskati, ka tavs ārējais izskats un prāta spējas ir zemākas par vidējo, tu gadiem ilgi vari neveiksmīgi meklēt savu otro pusīti – pat tad, ja tev ir sarkanais diploms. Pat tad, ja nesaprotamā veidā esi vinnējusi skaistumkonkursā. Tava pārliecība par savu neglītumu ir stiprāka par objektivitāti.

Taču, ja pa taisno no studiju sola, esi atnācis kādā kompānijā un nolēmis un no sirds noticējis, ka pēc gada varēsi to vadīt, tad viegli un spēlējoties varēsi apiet konkurentus. Tava ticība saviem spēkiem diktē uzvedības stilu, atbilstoši, mainās cilvēku attieksme pret tevi un rezultātā tu saņem to, ko vēlējies.

Kā izmantot Pigmaliona efektu?

Atcerēsimies leģendu par Pigmalionu un Galateju. Atceries, kā antīkais tēlnieks Pigmalions no marmora izkala sievietes statuju un iemīlējās tajā. Viņš ļoti vēlējās lai statuja atdzīvotos un šī sieviete kļūtu par viņa sievu. Labie Dievi izpildījā viņa vēlēšanos. Galateja izrādījās tieši tāda, kādu viņš to bija izsapņojis un ne tikai ārēji, bet arī pēc rakstura. Tāda, kādu viņš to iedomājās…

Izsapņo arī tu savu nākotni! Tādu, kādu tu to vēlies redzēt. No sirds notici, ka ar savu vīru dzīvosi mīlestībā – ilgi un laimīgi un nekāds krāpšanas tev nedraud. Un, ka tavi bērni būs veiksmīgi, pašpietiekami un laimīgi. Ka tavi plāni noteikti īstenosies.

Saki, tas ir ļoti sarežģīti? Traucē iekšējie kompleksi? Pamēģini tos aizvietot ar iedvesmojošiem vārdiem. Ja atkal pieķer sevi pie domas “Es neko nepaspēšu, esmu tāda lēnīga!”, nomaini to uz “Es visu paspēšu, man viss izdosies!”

Vēl par vienu interesantu eksperimentu, kuru veica izraēlas armijā.

Mācībās zaldātiem vajadzēja pārvarēt lielu attālumu. Vienai grupai nosauca patieso maršruta garumu (30km), otrai pateica 10km, trešai – divas reizes garāku – 60km. Gala rezultātā grupa, kura patiešām domāja, ka jānoiet 60km, finišā ienāca pēdējā. Par ko tas liecina? Protams, par to, ka, jo sarežģītāki mums šķiet šķēršļi, jo lielāka iespēja, ka mēs ar tiem netiksim galā. Jo tās grūtības, ko mēs iztēlojamies, kļūst par mūsu realitāti.

Un noslēgumā par zīlniecēm.

Palūgšu, nu, neej pie zīlniecēm! Bet, ja arī ej, tad tikai pie tām, kuras tev sola nākotnē bagātību, daudz mīlestības un nekādu problēmu!

P.S. Un atceries, tikai izmainot savu apziņu, mēs kopā varam izmainīt pasauli!

Avots: http://www.econet.ru

Tulkoja: Ginta FS

Advertisements